Nové hodnotící profesní standardy
Nové hodnotící profesní standardy - platné od května 2024
Několik měsíců práce pracovní skupiny pro revizi profesních standardů je u konce a 28.5.2024 byly zveřejněny nové profesní standardy pro obory Manikér a nehtová designér/manikérka a nehtová designérka (69-024-H), Pedikér a nehtový designér/pedikérka a nehtová designérka (69-025-H) a Kosmetik/čka (69-030-M).
Vzhledem ke skutečnosti, že se jednalo o výrazné úpravy v obsahu profesní zkoušky, požádala pracovní skupina NPI (Národní pedagogický institut) na svém posledním zasedání o možnost ochranné lhůty pro AO (autorizované osoby) tak, aby měly dostatečný prostor upravit své vzdělávací plány. Této žádosti NPI vyhověl a podařilo se dojednat ochrannou lhůtu v délce 4 měsíce pro pedikúru a manikúru a 5 měsíců pro kosmetiku. Pokud tedy autorizované osoby zadaly do systému ISKA termíny profesních zkoušek do 28.5.2024 bylo jim umožněno konat tyto profesní zkoušky podle předchozího kvalifikačního standardu a to pro všechny přihlášené profesní zkoušky konané do uplynutí této ochranné lhůty.
Key words: PS – pracovní skupina, AO – autorizovaná osoba, NPI – národní pedagogický institut,
MŠMT – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, MZČR – Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Co nového tato revize obsahuje v oboru pedikúra?
Změnil hodnotící i kvalifikační standard. V kvalifikačním standardu se změnily nebo upravily odborné způsobilosti, kterých výrazně přibylo. Změnily nebo se upravily i kritéria hodnocení a způsoby ověření. Je nutné, aby uchazeč o zkoušku před AO vždy splnil všechna kritéria v každém jednotlivém bodu odborné způsobilosti. Velmi zásadně se změnily požadavky na materiální a technické vybavení autorizovaných osob a tyto se zcela jistě odrazí v konečné ceně za vykonání zkoušky před AO, která byla doposud v našem oboru v porovnání s jinými spíše zanedbatelná.
Koho se tato změna týká?
Tato změna se týká v první řadě autorizovaných osob samotných, následně pak uchazečů o vykonání zkoušky před touto AO.
Jaký vliv má revize v profesním standardu na stávající pedikérky?
V podstatě je vhodné, aby si doplnily znalosti, které navíc tato zkouška obsahuje v porovnání s tou, jakou vykonaly v minulosti. Je to doporučení, ale není to nutnost, v ČR neexistuje orgán, který by doplnění těchto znalostí kontroloval, ale je vhodné udržovat se v kondici a kontinuálně se vzdělávat tak, jak se posouvá obor samotný. V případě, že si stávající pedikérky tyto znalosti nedoplní a nebudou jimi disponovat, vznikne tak velmi zásadní odlišnost od těch, které vykonají zkoušku dle nového hodnotícího standardu.
Rozšířila tato revize kompetence pedikérek?
Jednoznačně ne. Pedikérky v ČR podnikají na základě živnostenského zákona, tedy zákona o službách a ten vychází především z § 73a, zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění zákona č. 130/2008 Sb., kdy v příloze č. 1 k nařízení vlády č. 278/2008 Sb. najdeme přesnou specifikaci obsahové náplně této vázané živnosti v tomto znění:
Péče o nohy a ruce, změkčování kůže a upravování, lakování, střihání a broušení nehtů. Modeláž nehtů. Nanášení masek a masáže rukou včetně předloktí, provádění speciálních koupelí nohou a rukou. Speciální úkony při péči o nehty a pokožku (například uvolňování zarostlých nehtů, obrušování ztvrdlé kůže pat a nehtů). Odborné poradenství.
V rámci živnosti lze dále provádět epilace, masáže chodidel a nártů, s výjimkou specifických masáží, jako jsou masáže tlakové, lymfatické a podobně.
Rozšířily se ale nutné předpoklady a základní vědomosti, teoretické i praktické dovednosti, které jsou nově nutné k získání kvalifikace v oboru. Tyto odborné způsobilosti se u zkoušky před AO ověřují ústně, písemně i prakticky.
V jakém složení pracovní skupina pracovala?
Pracovní skupina byla složená z řad odborníků v jednotlivých oborech a pracovala ve složení:
Ing. Jana Rudelová, Ing. Monika Kubová Dvořáková, Mgr. Jitka Horáková, Monika Rambousková Štefcová, Michaela Kobzová Hallerová, Jaroslava Jurčíková, Renata Tesařová, Jana Růžová Rejlová.
Jaký další vývoj v oboru pedikúra můžeme očekávat?
Je veřejným tajemstvím, že v současné době začala zasedat pracovní skupina pro nově navržený obor Pedikér / pedikérka se specializací v podologii. V současné době je snaha o nový obor v úplném začátku a není jasné, zda k jeho otevření touto cestou dojde, protože i přes veškerou snahu všech zúčastněných budou mít tzv. poslední slovo ministerstva, která se k návrhu musejí v konečné fázi vyjádřit. Zatím je vše v plenkách a na jakékoliv závěry a informace musíme ještě počkat. Snaha posunout obor do vyšší kvalifikace je z řad všech odborných společností, uvidíme tedy, co přinese čas.
Slovo závěrem
Nové hodnotící standardy nejsou zcela jistě perfektní, PS musela přistoupit k nespočtu kompromisů. V průběhu revize docházelo ke konfrontacím, které se ale díky profesionálnímu přístupu všech členů PS pokaždé podařilo vyřešit a dojít ke konečné shodě. Do role vstupovaly faktory, jako například finanční možnosti a materiální vybavení státních škol, učilišť, které mají omezené financování a tedy i tento faktor hrál v jistých ohledech zásadní roli a PS se i s touto skutečností musela vypořádat. Zároveň se PS musela držet mantinelů, které udává výše zmíněná obsahová náplň živnosti. V neposlední řadě v úplném finále přišly námitky z řad odborné veřejnosti, které bylo nutné na žádost MŠMT zapracovat. PS se tak vracela několik kroků zpět a některé body musely být zásadně upraveny, jiné zcela vypuštěny. Přes všechny dnes již zřejmé nedostatky mohu potvrdit, že PS pracovala se vší pokorou k oboru samotnému, s oproštěním se od subjektivních pohledů, s velkým nasazením a snahou všech zúčastněných vytvořit hodnotící standard, který lépe odpovídá dnešním normám ve všech v úvodu zmiňovaných oborech. Je usazen první schod pomyslného žebříku, po kterém se nyní bude snad už jen lépe stoupat. Všichni členové PS pracovali ve svém osobním volnu s vědomím nutné shody všech vstupujících subjektů (MŠMT, MZČR, NPI, PS) a za to všem patří velký dík.
