Správný výběr (dětské) obuvi
Pevnost / pružnost podešve má vliv na odvíjení chodidla
Vezmeme-li botu do obou rukou za špičku a za patu, měla by se dát snadno ohnout v místě záprstních kloubů, zároveň by měla být snadno ohebná v podélné ose. Při chůzi dochází k došlapu nejprve na patu, poté na malíkovou hranu nohy a jako poslední se dotkne země palec. Bota by svou ohebností měla tuto funkci nohy měla podporovat
Obuv by měla být z co nejvíce prodyšných materiálů. Nejvhodnější je textil (např. bačkorky, tenisky, apod.) a kůže. Pokud kupujete dítěti botu méně prodyšnou, bude se mu v ní potit noha a hrozí vznik dermatologických obtíží (vznikají plísně, otlaky, ...)
Boty by měly být co nejlehčí
Bota by jednoznačně měla mít širokou špičku, důležitý je dostatečný prostor pro prsty a záprstní kosti. Pokud koupíte botičky se zužující se špičkou, bude palec tlačen k ostatním prstům. To ovlivňuje růst kostí prstů a záprstních kostí v ose.
Podpora nožní klenby
Poznáte ji na vnitřní stélce boty jako malý polštářek na straně palce přibližně uprostřed stélky. Obecně by měla být stélka měkká a ze savého materiálu. Optimální je např. bavlna. Sáhnete-li dovnitř boty, do její špičky, nesmíte cítit ,,jamku" v místě záprstních kostí. Prostor pro záprstní kosti by měl být rovný nebo mírně zvýšený. Vnitřní prostor boty má vliv na vývoj tvaru dětského chodidla.
Zpevnění paty je dobré vyhledávat u bot určených pro děti do předškolního věku. Bohužel ne všechny boty, zejména určené pro letní nošení, nemají pevný opatek, ačkoliv se jedná o obuv malých velikostí. Tento pevný opatek má vliv na postavení osy patní kosti.
Žádný nebo velmi nízký podpatek, nejlépe rovná podrážka.
Na upevnění jsou nejvhodnější tkaničky, eventuálně přezky či suchý zip, v každém případě volte obuv se zapínáním, bota tak bude na nožičce dítěte pevně držet, nebude klouzat ani se jinak pohybovat.