Nehty - jejich založení a růst
Nehty jsou složitá struktura, která chrání naše prsty. Obnovují se stále dokola po celý náš život.
Začínají se vyvíjet mezi 6 až 10. týdnem prenatálního vývoje. Nejprve se vytváří nehty na nohou, až po té nehty na rukou. Nejprve se vytváří nehtová ploténka, která postupně roste až k okraji prstu. Ve 36. týdnů prenatálního vývoje nehty na nohou dosahují délky ke špičkám prstů. Na ruku je to v období 32. týdne. Po narození jsou nehty jemné a měkké, během prvního roku života postupně sílí.
Přehyb kůže přes okraj nehtu je takzvaný nehtový val, ten není na přední straně, tedy na samé špičce prstu. Zde se nehtová ploténka pomalu vysouvá ven a musí být zkracována. Zespoda vpředu lehce přirůstá tenounká prokrvená kůžička – hyponychium. Pokud je hyponychium bledé, může to indikovat pokles červených krvinek a počínající anemii (česky chudokrevnost).
Na opačné straně nehtové ploténky vidíme eponychium – ztenčený okraj přehybu kůže přes kořen nehtu. Boční nehtové valy obklopují nehet v lůžku a uzavírají kompletní nehtovou jednotku. Kořen nehtu spočívá pod eponychiem na silnější ploténce, takzvané nehtové matrix. Ta odpovídá zárodečné vrstvě kůže (stratum germinativum).
Nehet vyrůstá z nehtové matrix, tu můžeme popsat jako tzv. ,,tkáň" pod kůží u kořene nehtu, která produkuje keratinové buňky. Nehtová matrix, její stav a zdraví, je pro růst nehtu zcela zásadní.
V matrix jsou živé buňky, které se neustále dělí a vytlačují starší buňky směrem k hyponychiu, kde se zplošťují a rohovatí (tvoří se v nich bílkovina keratin). Odtud nehet roste, a to tak, že se nové rohovité buňky spojují s nehtovou ploténkou. Rychlost růstu je u každého rozdílný, pomaleji se prodlužují nehty na palcích, nejrychleji na prostřednících, nejpomaleji a malíčcích.
Růstová zóna nehtové matrix sahá až pod průsvitnou část nehtu, kde je patrná jako bělavé měsíčkovité místo označované termínem lunula. Tento měsíček nemusí být vidět na všech prstech, téměř vždy je však přítomný na palci. Větší část nehtové ploténky je pevně – ale přesto dostatečně pružně pro růst – připojena na takzvanou sterilní matrix. Ta obsahuje ještě ne zcela zrohovatělé buňky kůže, které přisedají na vazivo škáry a tvoří s nimi nehtové lůžko. Po něm se nehet sune dopředu.
Zdravá matrix = zdravě rostlý, pevný a pružný nehet.
Poškozená matrix = deformovaný nehet.
Z čeho se nehte skládá?
nehtová matrix - kořen nehtu, v místě pod zadním nehtovým valem
nehtové lůžko - růžová část pod nehtem, která nehet vyživuje a zajišťuje jeho pružnost.
nehtová ploténka - tuto část běžně vnímáme jako ,,nehet", je tvořena onychoblasty
nehtové valy - kůže po stranách nehtu (paronychium), s nehtem jsou spojeny podnehtovou kůžičkou (v oblasti lunuly se jedná o eponychium, v oblasti volného okraje nehtu o hyponychium)
Jak rychle nehty rostou?
Nehty na nohou rostou pomaleji než nehty na rukou. Přibližně 1-2 mm za měsíc. Na rukou to je 3-4 mm za měsíc. Celý nehet nahou odroste přibližně za 12-18 měsíců.
Rychlost růstu nehtů ovlivňuje:
věk - dětem a mladým lidem rostou nehty rychleji než seniorům
strava - dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů růst nehtu podporují
zdravotní stav - růst nehtů může zpomalit nemoc, hormonální změny nebo stres
dědičnost
pohlaví - u mužů je růst nehtů rychlejší než u žen, u žen se růst liší v závislosti na fázi menstruačního cyklu, v období několika dní před menstruací, kdy dochází ke zvýšení hladiny estrogenů a progesteronu je růst rychlejší
roční období - na jaře a v létě rostou nehty rychleji
Co může narušit zdravý vývoj nehtů?
mechanické poškození - úraz, tlak od obuvi, ponožek, špatné zkracování nehtu
mykotické infekce - plísně často mění barvu a strukturu nehtu a způsobují jeho zesílení a lámání
nedostatek živin - nehty jsou oslabené, lámavé
diabetes mellitus - zpomaluje růst nehtu, nehty jsou náchylnější k zasažení infekcí
kožní onemocnění - například lupénka nebo ekzém mohou kvalitu nebo i tvar nehtu
Jak podpořit zdravý růst nehtů?
správná péče o nehty - správná technika zkracováním zkracování na sucho, rovně, ponechat volný okraj
kvalitní obuv - dostatečný nadměrek do délky i do šířky
ochrana nehtů - vyhýbat se mechanickému poškození a agresivním chemikáliím (odlakovače, ...)
pravidelná hydratace - krémy na nehty, olejíčky na nehtové kůžičky
správná strava - dostatek bílkovin, vitamínů
