Zdravá dětská noha
V České republice se rodí 90% dětí se zdravýma nohama bez ortopedické deformity. Přes 95% dětí vstupujících do první třídy trpí deformitami nohou. Obavy maminek o zdravý vývoj dětské nohy jsou tak oprávněné. Ortopedickým deformitám můžeme sami zabránit, vhodným cvičením, správně zvolenou obuví, ale také tím, že víme, kdy dítě ,,obouvat" a kdy volit tzv. barefoot. Čím dříve se začneme nožičkám našich dětí věnovat, tím dříve a s lepšími výsledky se nám naše snaha vrátí.
Jen malé procento dětí se rodí s vrozenými vadami, např. vada "pes equinovarus congenitus" - nejčastější vývojová vada v ortopedii.
Nedojde-li u takového poškození k ortopedické korekci již v kojeneckém věku, bude dítě po zbytek života našlapovat výhradně na vnější stranu chodidla a následně by se nemohla správně vytvořit nožní klenba. Tato vada by navíc provázela vznik dalších ortopedických vad kloubů nohy a poté i páteře.
CO DĚLÁME ŠPATNĚ?
Nejčastěji rodiče špatně volí velikost botičky v batolecím věku dítěte, nadměrek uvnitř boty by měl být 18mm. Často se stává, že botička je sice správně velká, ale nesplňuje zdravotní podmínky pro zdravý vývoj dětské nohy. Další z věcí, které maminky často opomíjí jsou ponožky, ty nesmí být příliš malé ani těsné, neboť nedovolují dětským prstíkům volný pohyb, v některých případech mohou dokonce stlačovat kosti a klouby nohy k sobě. Ponožky by měly být z čisté bavlny.
Jednou z největších chyb je nošení tzv. ,,módních" botiček do kočárku! Bohužel, některé maminky ve snaze oblékat dítě co nejmoderněji, obouvají kojencům tzv. capáčky. Jde o první botičky, které nejsou určeny k chůzi. Tyto botičky svou podstatou omezují volný pohyb dětské nohy. Boty zpevňují celý kloubní aparát nohy a nedovolují dítěti nožičkou volně pohybovat.
Pro správný vývoj dětské nohy, jejich kloubů a kostí je nutný volný pohyb mezi jednotlivými drobnými klouby dětské nohy.